Прихильники

пʼятниця, 16 грудня 2016 р.

Урок української мови за професійним спрямуванням в 11 класі

Тема.  Особливості вживання в мовленні різних видів складних речень.         Інтонування різних видів складних речень. Синтаксичний аналіз.

Комунікативна тема.  Перукарська майстерність.

Мета:  повторити відомості про складне речення та ознайомитися з відтінками їх інтонування; удосконалювати пунктуаційні вміння учнів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в учнів інтерес до перукарської справи;

Внутрішньопредметні зв’язки: стилістика (стилістичний синтаксис).

Міжпредметні зв’язки: українська література (виразне читання поетичного тексту), інформаційні технології

Обладнання та наочність: інструкційні картки, інструкції з ТБ в комп’ютерному кабінеті.

Програмне забезпечення: ОС Windows, Microsoft Word, Microsoft PowerPoint, електронні завдання.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань. Умінь і навичок
Епіграф
Краса гарна, тільки коли вона сама себе не помічає
 В.Ключевський



Перебіг уроку
                                                                                     
І. Організаційний момент
              Доброго дня, діти! Сьогодні у нас цікавий урок. Проводимо ми його в комп’ютерному класі, адже нам для заняття буде потрібен комп’ютер. Для створення висловлювань мовці використовують прості й складні речення. Складні речення, на відміну від простих, несуть більше інформації. Між їхніми частинами встановлюється змістовий і граматичний зв’язок. Залежно від способу поєднання простих речень у складному розрізняють такі основні види складних речень:
1) складні сполучникові речення (складносурядні й складнопідрядні);
2) складні безсполучникові речення. Отже, завдання перед нами сьогодні такі:
-                    Розпізнавати сполучникові і безсполучникові речення;
-                    Добирати до складних речень синонімічні варіанти (прості ускладнені);
-                    Конструювати складні речення відповідно до комунікативного завдання.
-                    Використовувати їх у зв’язному мовленні;
-                    Поділитися думками щодо відношення до краси.
ІІ.  Відтворення теоретичних відомостей.
1.         Репродуктивна бесіда.
1.               Що таке складне речення?
2.               Як поділяються складні речення за способом поєднання в них простих?
3.               А за характером синтаксичного зв’язку?
4.               Які речення називаються ССР?
5.               Які речення називаються СПР?
6.               Які речення називаються БСР?

2.         Тренувальна вправа.
ЩО ПРИКРАШАЄ ЛЮДИНУ?
              Неабияке значення для результативного значення розмови має зовнішній вигляд співрозмовників, зокрема тих, які щойно познайомилися. Приємне враження від зовнішності людини, її голосу, манер, постави й жестів — це запорука успіху людини.
              Розмовляючи, співрозмовники придивляються один до одного, вивчають вираз обличчя, тембр голосу, оцінюють поставу. Зважаючи на цю візуально здобуту інформацію, вони намагаються одразу скласти враження про партнерів і вирішити, чи варто всерйоз сприймати сказане ним.
              Це не означає, що у вас має бути бездоганне обличчя красеня. Людину прикрашають чарівність і розум, а душевний спокій і внутрішня гармонія осяває її риси. Привабливості надають особистісні чесноти: маючи високий інтелект, упевненість у своїх чеснотах, пристрасність і щирість натури, людина, без сумніву, швидко знайде спільну мову зі своїм співрозмовником і досягне гідного їй статусу.
              Водночас ви маєте прискіпливо поставитися до своєї зачіски, подбати про чистоту нігтів і охайність одягу та взуття, звільнитися від усього зайвого, що заважає вашим рухам (За О. Корніякою).
·         Назвати в кожному реченні граматичну основу й визначити, які з них є простими, а які — складними. Проаналізувати зв’язок частин складних речень.
·         Пояснити орфограми у виділених словах. Дібрати власні приклади на подані орфограми.
ІІІ.  Процесуально-діяльнісний етап.
3.1 Вправа-відновлення.
Запишіть речення, поставте розділові знаки. Визначте види і типи речень.
1.       Конкурс засвідчив що лише ті майстри які враховуючи вимоги сучасної моди  володіють технікою зачіски і постійно працюють над її вдосконаленням можуть успішно виступити й вибороти перемогу.
2.       Конкуренція між майстрами перукарського мистецтва за всіх часів була і є умовою розвитку їхньої майстерності.
3.       Майстер зобов'язаний утримувати в чистоті своє робоче місце і предмети туалету а після закінчення робочого дня туалетний стіл і все приладдя працівник повинен протирати 0,5% -ним розчином хлораміну. 
4.       Любов до Вітчизни і любов до людей – ось два стрімкі потоки, які, зливаючись, утворюють могутню ріку патріотизму. (В. Сухомлинський)
3.2 Вправа-аналіз.
     Прочитайте текст. Пропустіть його через своє серце. Поясніть вживання розділових знаків у складних реченнях.
         Коли ми збагачуємо наш життєвий досвід, коли ми робимо висновки та виправляємо помилки, коли ми звикаємо дбайливо ставитися до навколишнього світу та оточуючих нас людей, лише тоді ми розкриваємо найгарніші свої риси та світимося істинною красою. Такі люди навіть зовнішньо  здаються більш привабливими, бо ми відчуваємо інших людей своєю душею, а вона ніколи не помиляється.
Визначте види складних речень.
3.3            Рекламна пауза (робота з мережею інтернет)
         Зараз в мережі інтернет опрацюємо мій блог, викладача українсьео мови та літератури. Створений він не так давно, тому інформації ще містить не багато. Але зараз ми з вами спробуємо попрацювати з ним, з тією інформацією, яка стосується нашого уроку, а саме опрацюємо словничок перукаря (опрацювання)
3.4 Творче завдання
Зі словничка перукаря обираєте будь-який термін і складаєте з ним складне речення, записуєте речення на окремих аркушах. Потім обмінюєтеся аркушами із сусідом по парті і кожен робить синтаксичний розбір складного речення.
   3.5   Вправа – трансформація.
З’ясуйте вид складних речень. Накресліть схеми. (Біля дошки схеми).
Перебудуйте складні сполучникові речення в БСР. Обґрунтуйте вживання розділових знаків.
Як батька покинеш, то й сам загинеш.
Помагай старим, адже доведеться і тобі бути таким.
Лиш в труді живе людина, а без труда її нема.
Мені здається, що пейзажі у нас в Україні приголомшливої краси і величі.        
3.6 Виконайте синтаксичний розбір речення.
       Настала осінь, пожовкло листя на деревах, відлітають птахи, все частіше небо затягують важкі хмари (За Б. Лепким).(речення написане на дошці)
3.7 Робота на картках
Скласти речення за поданими схемами, визначити тип складного речення
ІV. Контрольно - рефлексійний етап
4.1 Перегляд презентації по темі «Складне речення»  (коментування)
Тестові завдання
І варіант
1. Вкажіть складнопідрядне речення.
А В яру шуміли верби густим, затишно-рівним співом, і бадьоро
гомоніли на горі дуби.
Б Як усе-таки добре, що природа відроджується, зацвітає.
В Нарешті запалили свічку, та вітер одразу її погасив.
2. Вкажіть складнопідрядне речення, в якому виділено підрядну частину.
А Я люблю, як, буває, осінню пахне яблуками у хаті.
Б Чимало смутку осені позичив цей день, що вийшов на дорогу ранню.
В Як невимовне віршами не скажеш, чи не німою зробиться душа?
3. Вкажіть складнопідрядне речення, в якому засобом зв’язку є сполучне слово.
А Люблю похмурі дні, коли сизі хмари лебедів ледь побиваються
крізь проміння золоте.
Б Тиша стояла така, що її можна було націдити в келих.
В Монголи почали стріляти отруєними стрілами, щоб відігнати
тухольців від нової метавки?
4. Вкажіть складнопідрядне означальне речення.
А Люблю, коли напне весняний ранок понад тобою світлі небеса.
Б Ви чули, як плачуть тополі, гілки простягаючи голі?
В Під голубими свіжими грудочками землі чорніло старе химерне
письмо, яким тепер не пишуть до людей.
5. Вкажіть складнопідрядне з’ясувальне речення.
А Біжить стежина в сад у зарості малини, яка дозріла вже і запахом
п’янить.
Б Благословенна тиша стояла над волошковим засніженим світом,
що на невидимих решетах пересівав сяйво і під темінь.
В Ніколи не знаєш, що подарує берегові розхитаний і розскриплений
пароплав.
6. Укажіть випадки, де правильно визначений тип складнопідрядного речення.
А Де творчості немає, там і життя нема. – підрядне часу.
Б Якби оті проміння золоті у струни чарами якими обернути, я б з них
зробила золотую арфу. – підрядне умови.
В Коли заходить ніч, тоді дивоцвітом цвіте степ. – підрядне часу.
7. Укажіть складнопідрядне речення, в якому правильно
розставлено розділові знаки.
А Людям потрібне лиш те слово художника, яке чарує своїм
багатством яке бентежить влучністю вислову, яке здатне
сколихнути і серце і розум.
Б Запала тиша, в якій здається зріло очікування сплеску нової радості.
В Здавалось, морські буруни застигли саме в ту мить, коли буря
піднесла їх з дна, щоб кинуть на землю та заллять світ.
8. Вкажіть складнопідрядне речення з різними видами підрядних речень.
А Коли посивіла моя голова, коли вщухли пристрасті, коли день
почорнів, відчув я свою самотність.
Б Було шкода літа, що промайнуло, сонця, що вже помітно вихолоняло,
степу, котрий стихав після гомону токів і пташиного граю.
В Чекаю дня, коли тобі скажу, що ця строфа нарешті досконала.
9. Позначте складнопідрядне речення з однорідною підрядністю.
А Усіх, хто живе в Україні, має об’єднувати українська мова, котру
треба знати.
Б Скажи мені, всесильна мово, з якого джерела буття тече струмок,
що зветься Слово, в ріку несмертного життя?
В Велике діло, коли людина має чисте сумління, коли ніякі тіні не
каламутять, не забруднюють душу.
10. Позначте складнопідрядне речення з послідовною підрядністю.
А Доволі малої іскринки бува, щоб просвітліла людська голова, щоб
нас охопила турбота не тільки про хліб та роботу.
Б Ніколи я не знав, як тяжко жить без солов’я, що в пісні аж
тремтить тільцем своїм маленьким.
В Коли до тебе прилечу, засяє в сонці все навкруг, як після теплого
дощу в росі важкій зелений луг.
ІІ варіант
1. Вкажіть складнопідрядне речення.
А Ріка вирує сонцем, а плавні вниз десь аж до лиманів синіють.
Б Листя тріпотіло на деревах вздовж шляху, дарма що стояло тихе,
сонячне безвітря.
В Обід вже давно був готовий, проте роздавати його не було наказу.
2. Вкажіть складнопідрядне речення, в якому виділено головну частину.
А Я люблю, як, буває, осінню пахне яблуками у хаті.
Б Чимало смутку осені позичив цей день, що вийшов на дорогу ранню.
В Як невимовне віршами не скажеш, чи не німою зробиться душа?
3 . Вкажіть складнопідрядні речення, в яких засобом зв’язку є
сполучник.
А Замки завжди на горі стоять, бо так величніше і неприступніше.
Б Хвиля теплого повітря, що накотилася вранці на ці землі, майже
повністю з’їла сніг, повернувши берегам їхню останню сонливість.
В Дарма, що сніг хрумкотить під ногами, але весна своє бере.
4. Вкажіть складнопідрядне означальне речення.
А Серед великої тиші чулось тільки, як шелестіли листочки.
Б Ви чули, як плачуть тополі, гілки простягаючи голі?
В Зблиснула у світлі фар течія річки, що сонно перекочує хвилі й
молочно спалахує у темряві.
5. Вкажіть складнопідрядне з’ясувальне речення.
А Після дощу розморена земля лежить і слухає, що робиться у світі.
Б Благословенна тиша стояла над волошковим засніженим світом,
що на невидимих решетах пересівав сяйво і під темінь.
В Сонце пекло так, що й уночі степ пашів.
6. Укажіть випадки, де правильно визначений тип складнопідрядного речення.
А Соняшники високо піднімали свої жовті голови, щоб погрітися на
сонці. – підрядне умови.
Б На небі збиралися великі хмари, так що можна було сподіватися
дощу. – наслідкове.
В Коли заходить ніч, тоді дивоцвітом цвіте степ. – підрядне місця.
7. Укажіть складнопідрядне речення, в якому правильно
розставлено розділові знаки.
А Людям потрібне лиш те слово художника, яке чарує своїм
багатством , яке бентежить влучністю вислову, яке здатне
сколихнути і серце і розум.
Б Ну, звичайно, заснути не можна мені, бо ти візьмеш і прийдеш до
мене вві сні.
В Незнайомка, мружачись, дивилась як двоє дітей дружно йдуть
споришевим подвір’ям , як їхні худенькі постаті зникають, і
показуються між білизною.
8. Вкажіть складнопідрядне речення з різними видами підрядних частин.
А Над усім світом стояла така тиша, що було чути, як плакала
надламана гілка.
Б Я бачила, як гинуло найкраще, як родичі мої гнили по тюрмах.
В Помиляється той, хто гадає, що з одержанням свідоцтва чи диплома
закінчується період навчання.
9. Позначте складнопідрядне речення з послідовною підрядністю.
А Якби ми були дружніші, люди не знали б, як важко переживається
самота.
Б Скажи мені, всесильна мово, з якого джерела буття тече струмок,
що зветься Слово, в ріку несмертного життя?
В Велике діло, коли людина має чисте сумління, коли ніякі тіні не
каламутять, не забруднюють душу.
10. Позначте складнопідрядне речення з неоднорідною підрядністю.
А Доволі малої іскринки бува, щоб просвітліла людська голова, щоб
нас охопила турбота не тільки про хліб та роботу.
Б Ніколи я не знав, як тяжко жить без солов’я, що в пісні аж
тремтить тільцем своїм маленьким.
В Коли до тебе прилечу, засяє в сонці все навкруг, як після теплого
дощу в росі важкій зелений луг.

4      Акмеологічна хвилинка.
Поміркуйте, що корисного для себе ви винесли з цього уроку.
Які вміння вдосконалили?
Які нові знання набули?
До чого слід прагнути, що вдосконалюватися?

V.  Підведення підсумків уроку.
  5.1  Робота з епіграфом 
 Увага на епіграф. Як ви розумієте цей вислів?

5       Оцінювання.
VІ. Домашнє завдання.
Складіть власне висловлювання про те, що для вас є краса?
            Заключне слово вчителя.
Дякую всім за увагу!

























Немає коментарів: