Прихильники

суботу, 26 листопада 2016 р.

«Старий і море» – повість-притча про людину. «Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Вплив Хемінгуея на розвиток художньої прози ХХ століття.

Мета: -  освітня: показати повість «Старий і море» як підсумок довгих моральних шукань   Е.Хемінгуея, розкрити філософсько-символічну суть твору, визначити його художню   своєрідність, показати особливості жанру повісті-притчі;
       - розвиваюча: сприяти в оволодінні навичками вести полілог, навчальний діалог, формувати навички аналізу художнього тексту з використанням цитатного матеріалу, уміння визначати засоби художньої виразності і їх роль, робити узагальнення і висновки;
         -  виховна: формувати в учнів потребу у придбанні знань, толерантність у навчальних взаємодіях, виховувати духовну стійкість, силу волі, гуманістичне ставлення до навколишнього світу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (особистісно орієнтований урок з використанням ІКТ).
Форма уроку: урок-занурення.
Методи і форми навчальної діяльності: слово вчителя, бесіда (навчальний полілог), повідомлення та презентація бук-трейлеру, вирішення проблемних завдань, фронтальна і індивідуальна робота.
Інструментарій: тексти повісті Е.Хемінгуея «Старий і море», комп’ютер, мультимедіапроектор
Між предметні зв’язки : історія, географія, українська мова, інформаційні технології 
Перебіг уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
У ч и т е л ь. «Сила книжок Хемінгуея в чуйній і вимогливій людяності. У нього свій світ.
       Його книжки не розслаблюють, атмосферу в них навіть не назвеш похмурою, бо їм притаманна напружена радість боротьби, боротьби за людину, яку можна вбити, але не можна здолати»,— пише дослідник творчості письменника Д. Затонський. Про героя, що залишається Людиною в межовій ситуації, і йтиметься на уроці.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку, завдань
Сьогодні на уроці ми з вами розглянемо повість-притчу про людину «Старий і море», розкриємо філософсько-символічну суть твору, визначимо його художню своєрідність, визначимо особливості жанру повісті-притчі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
3.1 Слово вчителя
                  Ернест Міллер Хемінгуей — відомий американський письменник XX століття, лауреат Нобелівської премії. Це була неповторна, талановита людина,він мужньо і вільно прожив своє життя, не раз підтвердив сказану колись фразу: «Я нічого не боюся». Творець відомих всьому світу романів «Прощай, зброя!», «Після кого дзвонить дзвін?», Хемінгуей писав повісті, розповіді, вірші, був прекрасним журналістом.
                   Навесні 1936 років Хемінгуей опублікував нарис, в якому розповідав про епізод рибного лову в Гольфстрімі. Старий рибак зловив велику рибу, і тягнув її за човном. Коли його знайшли, риба була обгризена акулами, а рибак у відчаї ридав. Цей справжній випадок став основою для філософської повісті «Старий і море», в якій автор розглядає важливі соціальні і етичні теми. Одна з них — взаємовідношення людини і природи.  Старий Сантьяго — бувалий рибак, який все життя працює, борючись з труднощами і небезпеками. Шрами на його руках «старі, як тріщини в давно вже безводній пустелі». Все його життя пов'язане з морем.
           Море годує рибаків. Але воно нічого не хоче віддавати добровільно. Люди ведуть вічну боротьбу із стихією, саме ця боротьба зробила Сантьяго сильною і вольовою людиною. Лише таким людям поступається природа частиною своїх багатств, якщо людина навчиться розуміти мову природи, відчувати її глибоке і складне життя. Проводячи багато днів в океані, старий Сантьяго відчуває себе частиною природи. Герой Хемінгуея пов'язаний з морем якимись внутрішніми узами. Навіть у старості очі його схожі були кольором на море. «Це були веселі очі людини, яка не задається», — пише Хемінгуей.
3.2 Творча робота 
Між ким ми можемо скласти уявні діалоги за повістю «Старий і море»:

•старим і хлопчиком;

•старим і морем;

•старим і рибалками;

•хлопчиком і туристкою.

IV. Формування вмінь і навичок

4.1 Словникова робота 

По́вість — епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням.
При́тча — це повчальна розповідь з історії чи навколишнього життя, мета якої викласти духовні чи моральні істини.
4.2 Інтерактивний прийом «Мозговий штурм»
Визначте тематику й проблематику повісті «Старий і море».
Очікувані відповіді
Теми та проблеми: людина і природа; внутрішнє наповнення життя, що обумовлює почуття людської гідності, самовідчуття людини; сенс життя; наступність поколінь; людина серед людей, людські спільноти.
Назва повісті вказує на ті проблеми, які у ній розкриває автор:
- взаємовідносини людини і природи;
- сенс буття, життя і смерті;
- співвідношення добра і зла у світі і душі людини;
- місце людини в суспільстві і Всесвіті;
- непорозуміння між людьми.
        У вирішенні цих проблем автору допомагає центральний образ повісті – старий  рибалка Сантьяго.
4.3 Виступ учня 
З історії створення повісті Е.Хемінгуея «Старий і море»
Повість "Старий і море" була написана Хемінгуеєм на прекрасно знайомому матеріалі. З 1948року письменник жив у містечку Фінка-Віхіі, недалеко від Гавани, столиці Куби, і був постійним гостем у найближчих селищах, де спілкувався з кубинськими рибалками. Хемінгуей пізніше згадував, що відобразив  у повісті «риси характеру одного знайомого старого рибалки з Касабланки» - Карлоса Гутьересса.  Можна сказати, що Сантьяго- збірний образ рибалки з північного узбережжя острова Куби, в районі Кохімар.  Разом з тим, це образ -символ, який увібрав в себе кращі якості людської душі.
4.4 Складання схеми-характеристики образу Сантьяго

4.5 Рольова гра «про що розповість море…»(монолог від імені моря читає заздалегідь підготовлений учень – випереджальне домашнє завдання)
Монолог моря
                      Я - безмежне і вільне море. Мільйони років я кочу свої хвилі, розбиваючи їх в бризки, до земної суші. За ці мільйони років я збагнуло безліч загадок і таємниць нашого світу. А ще я багато дізналося про дивну істоту, яка називає себе «Людина» і бачить себе центром Всесвіту. Але є серед цих людей один, який здивував навіть мене. Це старий рибалка Сантьяго. Ми знайомі вже не один десяток років. Він–  незвичайний. Подумки старий кличе мене lamar, як звуть мене по-іспанськи ті з людей, які відчувають до мене любов: як жінку, в жіночо муроді. Рибалки молодші називають мене elmar, тобто в чоловічому роді, і говорять про мене як про простір, як про суперника або навіть ворога. Старий же постійно думає про мене як про жінку, яка дарує великі милості або відмовляє в них, а якщо і дозволяє собі необдумані або недобрівчинки, що поробиш, такаж її природа. «Луна хвилює море, як жінку,»- так часто думає про мене старий. Старий Сантьяго називає мене добрим і прекрасним. Він любить зелених морських черепах, відчуває ніжнуприхильність до летючих риб, вважаючи їх кращими своїми друзями тут, в морі. Він розмовляє з рибами, яких ловить. Він шкодує птахів, особливо маленьких і крихких ластівок,які вічно літають у пошуках їжі і майже ніколи її не знаходять. Що ж , старий прав, кажучи про те, що я буваю жорстоким для птахів, адже вони, дійсно , надто крихкі для мене. До старого я теж буваю жорстоким. Але я ніколи не чуло від нього ремствування. Довіряючи мені, старий зробив мене свідком своїх розмов із далекими зірками і місяцем, яких називає своїми друзями. Це дивовижний старий, і іноді я ним по-справжньому захоплююся.
4.6 Бесіда за змістом
-  Що ж таке природа для старого Сантьяго?
-  Що змусило старого на 85-й день вийти в море?
-  Для «незвичайного» старого автор знаходить «незвичайну» рибу, «найкращу з риб», гідну захоплення. У боротьбі з нею Сантьяго говорить: «Я все одно її переможу. Хоч це несправедливо, але я їй доведу, на що здатна людина і що вона може винести». З ким, на вашу думку, бориться герой – з рибою чи з самим собою?
-  Завдяки чому старий витримав важке випробування?
 - Які особисті якості йому допомогли?
 - Про що він думав?
 - З ким подумки розмовляв?
 - Який сон бачив, коли дозволив собі ненадовго заснути?
  -На вашу думку, старий рибалка – переможений чи переможець? 
V. Узагальнення і систематизація знань
5.1 Літературний диктант
1) Скільки днів поспіль повертався старий рибалка без вилову? (84)
2) Ким був Маноліно для Сантьяго? (Учнем, другом)
3) Яку спортивну гру любили Сантьяго і хлопчик і вболівали за її лідерів? (Бейсбол)
4) Як називався ресторанчик, у якому обідали рибалки, а М аноліно носив із нього старому їжу? («Тераса»)
5) Де жив старий рибалка? (У бідній халупці з пальмового листя)
6) Яку рибу використовували рибалки для приманювання великих риб? (Сардини)
7) Який сон часто снився старому? (Африка, леви)
8) Скільки днів тривав двобій із рибою? (Три)
9) Із ким розмовляв старий Сантьяго в човні? (Із самим собою, із пташкою, рибою, акулами)
10) Що їв рибалка в морі? (Сиру рибу)
11) Хто постійно переслідував човен рибалки і як той на це реагував? (Акули; бився, відганяв як міг)
12) Що пообіцяв Маноліно старому й чому? (Що виходитиме з ним у море, щоб багато чого навчитися.)
5.2 Перегляд бук-трейлеру (3 хв.)
VI. Домашнє завдання
Знати зміст твору, уміти його аналізувати, характеризувати героїв.
VII. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
•         Повість Е. Хемінгуея "Старий і море” справила на мене…































Завдання для уроків з української мови з різних мовознавчих тем

Вживання великої букви
Будинок учених україни, обласний суд, новий рік, європа, юпітер, пес бобик, товариство надія, орден перемоги, цукерки вишня, народна палата індії, конгрес захисту миру, Укрінформ, Хмельницька область, орден "мати-героїня", восьме березня, острів земля гранта, художній театр, автомобіль таврія, парламент, сенат.
Земле шевченкова, (з)емле (ф)ранкова, ниво, засіяна щастям-добром, вічна твоя соловейкова мова, вічна розмова (д)ністра із (д)ніпром. Найвеселіше ж було на (р)іздво та (н)овий рік. Нескінченний (ч)умацький (ш)лях простягався кривими коліями. Підбилися в зеніт (в)олосажари, і каже казку зірка до зорі. Розливався (д)ніпро, дочекавшись приходу весни, і в турбінах вода клекотала, як (с)іч (з)апорізька. Лебединою піснею літа айстри в (к)иївських парках цвітуть.
З.Знайди рядок, де всі слова пишуться з великої букви.
А-(п)оділля, (м)іністр, (д)ень (ф)лоту.
Б-(є)вропа, (к)ороль, (з)агс.
В-(в)сесвітня (р)ада (м)иру, (з)евс, (п)олісся.
Г-(а)кадемія (м)истецтв, (к)онгрес, і(н)стиут (к)ультури.
Вживання апострофа
1.  Замість крапок поставте, де треба, апостроф.
Грав...юра, п...ятирічка, брукв...яний, від...ємний, безправ...я, розм...якнути, мавп...ячий, п...юре, п...єса, б...язь, ф...юзеляж, солов...ї, м...ята, арф...ярка, подвір...я, бур...ян, тр..юк, Лук...ян, суб...єктивний, без...ядерний, бур...ячиння, повітр...я, вітр...як, роз...юшити, над...їхати, моркв...яний, обов...язок, Св...ятослав, зм...якшити, В...ячеслав, підгір...я, р...ясно.
2.   Запишіть слова в дві колонки: 1) ті ,у яких вставили апостроф; 2) ті, які пишуться без апострофа. Дев...ятсот, серм...яга, хутор...янин, зв...язок, духм...яне, пор...ядок, бур...ЯН, 6ЄЗ...ЯЗИКІ, ТБМ...ЯНО, ЦВ...ЯХ, приев...ята, реп...ях, П...ЯТДЄСЯТ, з...ясовано, роз...ятрити.
                                                                                                                    
3.     Перепишіть, вставляючи, де треба, апостроф. Всі квіти зберу у дніпрових гаях, зв...яжу у вінки і букети.Чорнолісся п...янко духм...янить доспілою суницею .Як гарно дихається- п...єш повітр...я, мов тепле молоко. Бджоли сонячним дощем падають на медв...яний лан. Ластівки щебечуть попід стріхою, білим пір...ям гнізда перев...ють.У всякому подвір...ї своє повір...я.
4.       Позначте, у якому рядку всі слова пишуться з апострофом.
А- жаб...ячий, різдв...яний, горохв...яний.
Б- пів...яблука, СВ...ЯТО, духм...яний.
В- надвечір...я, торф...яний, п...янкий.
Г- трав...яний, духм...яний, бур...як.
Ненаголошені е, и.
Картка №1
Прочитати слова, групуючи їх за правилами написання. Виписати слова з ненаголошеними голосними, що не перевіряються наголосом.
Житловий, математика, чеснота, пильнувати, майстер, голубка, килим, терен, березняк, південь, летючий, бетонний, нахилитися, легенда, черпак, лини, блискучий, бобіна.
Картка №2
Списати, вставляючи пропущені букви, слова з ненаголошеними голосними. Якщо є сумніви щодо правопису певних слів, перевірити їх за словником і запам'ятати.
М...даль, г...рой, демонстрація, с...лдат , в...кзал, м...тро, в...лос...пед, т...атр, держава, д..ректор, ар...фметика, п.„нал, м..нулий, абр...кос, ап...льсин, л...мон, республіка, Ке.шеня.
Картка №3
Переписати, вставляючи замість крапок пропущені букви е чи и, без добору перевірних слів. Пояснити правопис слів. 
Шел...ст, бр...ніти, др...жати, ч...р...пок, ож...ледиця, тр...вога, т...р...вені, кр...ниця, п...р...лаз, п...р...дплата.
Картка №4
Переписати, вставляючи замість крапок пропущені букви. Пояснити правопис слів.
Дал..чінь, в...селий, в...шневий, т...хенький, т..хнічний, з...рнина, д..витися, дев'ятий, п...линка, п...кти, щ...пати, щ..пити, ч...твертий, ч...тець. Січ...нь, ХЛОП...ЦБ, НОЖ...К, ЩИГЛ...К, ЧОВ...Н, ПІВ...НБ, майст..р, пласт...р,ГЛЄЧ...К, СТОЛ...К, промов...ць.
Картка №5
Списати вірш. Охарактеризувати вимову й написання слів з не- наголошеними голосними е, и.
Вже сон...чко в море сіда; 
у тихому морі т...мніє; 
прозора гл...бока вода, 
немов оксамит, з...л...ніє.
На хвилях з...лєних тр...мтять
ч...рвонії іскри бл..скучі
 і ясним огнем м...готять,
  мов блискавка з темної тучі.
(Леся Українка)
Картка № 6
Переписати, вставляючи пропущені букви е чи. й. Пояснити їхнє вживання. Підкреслити орфограми.
Вітер січе в обличчя. Нам..ло снігу — січневого снігу. Важкувата стало пташкам, що з..мують у нас. Але вони не дуже сумують. Ось, вес...ло цвірінькаючи, хв...лясто прол...тіла зграйка жвавих щигл...ків, ч...жів і коноплянок. Помчали десь по лопухах чи б..різках поснідати насіннячком. 
А яке гарне д...р...вце горобини! Червоногруді снігурі обсипали його і ягідками ласують. Це наші з...мові гості. Вони прил...тіли з далекої півночі, щоб тут п...р...бути зиму. (О. Копиленко)
Картка № 7
Списати речення. Назвати орфограми, обґрунтувати вибір букви е чи и.
З..мляний, л...холіття, ж...ст...куляція, ч...р...да, ш...нель, щ....б...тання,
б...р...стяний, с...ротина, кр...м...нистий, ж...тловий, ж...нці, ч..р..ш..нь, витр...мка, чемпіонат, трен...р, м...сливець, м...чі, ф..хтування, с...крет, гв..нтівка, р...жим.
Картка № 8
Охарактеризувати вимову ненаголошених голосних у коренях слів. Записати, добираючи до кожного слова спільнокореневе або форму з наголошеним звуком е чи и. Позначити наголос. Охарактеризувати звуки у виділеному слові.
Д...шевий, м... довий, кр...венький, ц...ферблат, розумний, зам..рзати,
в...ртлявий, заг...нати, безземельний, греби, кр..чати, ст...бло.
Картка № 9
Прочитати слова. Охарактеризувати вимову ненаголошених го­лосних у коренях слів. Назвати і пояснити орфограми. Виписати слова з неперевіреними голосними, перевірити їх правопис за словником.
Гр...чаний, знервований, тр..мати, пр..рода, д...тячий, м..нати, дж...р...ло. л..вада, кр..ниця, ч..кати, з...л..ніти, к..шеня, б..р..гти, штепс..ль, тр..вога, л..ман, в..дмідь, ком...н, ст...р...гти, гр...міти, кр..слярський, м..лодія, к...тушка.
Чергування у-в, і-й
Запишіть, вставляючи замість крапок потрібні слова чи префікси. У-в: 
Живемо... Сквирі, наші рідні... Обухові ,працюю... Україні, пірнаю глибоко... воду, буває різне., житті, зібралися дома... Ірини, уважно заглиблююсь., роботу, ...школу йдуть діти, ... шість років, знайду підтримку ... батьків, ...театрі
 Пояснити правопис -ться, -шся у дієсловах.
Все з рук валит...ся, а він хвалит...ся. Коли стелит...ся доріжка, козакові не до ліжка. Як десь болить, торкаєш—ся кожну мить. Людям косовиця, а він веселит...ся. Як віз ламаєт...ся, чумак ума набирает...ся. Ти граєш..., як знаєш..., а я скачу, як хочу. Де риба чіпляєт...ся, там і вудку кидай. Дружба народжуєт...ся в біді, а гартуєт...ся в труді. Коли є згода, здаєт...ся кращою погода. Чого нема, того й хочет...ся.
 Вставити е, и в особових закінченнях дієслів першої та другої дієвідміни.
Дзвон...ш, н...се, пиш..мо, чита...мо, дзвон...мо, воз...ш, пуст...мо, стел...мо, крут...ш, мож...ш, сад...ш, свист...ш, чита...ш, мовч...ш, люб...ш,біж...мо, колиш...мо, вод...мо, в'яж...тє, верт...ш, мост..те, нос..ш, їзд...тє, пуст...мо. Скаж...ш гоп, як перескоч...ш. Однією рукою вузла не зав'яж...ш. Від совісті не вт..чєш. Сльозами горя не здола...ш. Сном не дороб...шся.
Не з дієсловами
1.   Напишіть не- разом або окремо, розкриваючи дужки.
(Не) волити, (не) знає. (не) зчутися, (не) дочути, (не) покоїти, (не) досипляти, (не) тямитися. (не) любити, (не) дооцінювати, (не) хочемо.
2.    Запишіть дієслова у два стовпчики:
-   не з дієсловами пишемо разом. .
-   не з дієсловами пишемо окремо.
(не)доказувати, (не) хочемо, (не) здужати, (не) додержати, (не) гратися, (не) покоїтися, (не) дочувати, (не) чути, (не) довиконувати.
3.    Перепишіть, розкриваючи дужки
   О земле рідна, земле пребагата куди (не) піду, куди (не) гляну, та де б (не) був, де б (не) шукав дороги, я (не) забуду вчителя старого. Загальний гомін на площі (не) вгавав. Я (не) люблю тебе, (не) навиджу Беркуте за те, що в грудях ти ховаєш серце люте. Бійці (не) хтуючи (не) безпекою, рвалися вперед. Згоден, що треба доброту плекати, а (не) роздмухувати ненависть.
4.  До дієслів, які пишуться з не завжди разом, доберіть синоніми.
Неволити, нездужати, незлюбити, незчутися, непокоїти,
непритомніти, нехтувати, неславити.
5. За допомогою префікса недо утворіть і запишіть нові слова. Писати, казати, думати, спати, вчити, грати, читати.
Вид дієслова. Перехідні та не перехідні дієслова
1.   Запишіть дієслова, надписавши над дієсловами вид.
Розвивати,  зачепити,  прикрашати,  скликати, брати, виписувати, стукнути, розговоритися, бродити, ходити.
2.  Спишіть. Визначте вид дієслів.
Згортати - згорнути, загорітися - загорятись .збудити будити,  вивершувати   -  вивершити,   спізнитись - спізнюватись, взувати - взути.
3.  Запишіть дієслова видовими парами.
Стати,   організувати,  прибувати,  ступити,  ставати, закривати.
4. Спишіть. Підкреслюючи перехідні дієслова.
Підганяй (кінь) вівсом ,а не батогом. Труд облагороджує (душу) людини. Ложкою (море) не вичерпаєш. Де багато пташок, там нема (комашок). Корова (молоко) в дійницю не наллє.
5. Запишіть дієслова у три стовпчики за способами:
1 - дійсного.2 - умовного; 3 - наказового способу.
Звертаємося, повечоріло б, стійте, ходитиму, читала б, сядь, графлю, росла б, гукніть, мощу, купуймо, руште, вивчав, повеселіло б, виберіть, визнач.
Дієслова І і II дієвідміни. Правопис особових закінчень дієслів
1.  Надпишіть дієвідміну дієслів.
Привези , дзвенять, несе, іржуть, гориш, летиш, будувати, іти, кинеш, сіють, несете, грає.
2.    Випишіть дієслова у дві колонки за дієвідмінами.
Знати, сипати, кроїти, ударити, оборонити, стелити, тягти, стругати, свистати, наколоти, гуркотіти, бачити, зважити, зморитися, схотіти,                белькотіти, відпороти,  спізнитися,  знехтувати.
3.   Вставити е (є), і (ї) в особових закінченнях дієслів.
Ізд..ш, чита..ш, плач..те, лет..те. ріж..ш, вар..те, ляж..мо, піднос..мо, люб..мо.
4.    Перепишіть речення, вставляючи голосні в закінченнях дієслів.
Я дуже близько зійшовся з Горьким, бачимось, мало не щодня. Як передати такі хвилини, в які нічого не говориться. Синиці голос - голосок один не збляк, один не змовк, голками сипл..ться сухими. В променях сонця купаються жита, кол..ться вуса шорсткі. Пож..веш більше на білім світі - сам свою помилку побач., ш. Минулого не перебор..ш. Сніжну скатерку розстел..ш в саду.
Числівники кількісні та порядкові
1.   Запишіть числа словами:
67,74,373,617,887,932, 1787.
2. Запишіть, змінивши числа словами. Іменники, що в дужках, поставити в потрібному відмінку.
На присадибній ділянці є 16 (грядка) городини та фруктовий садок з 20 (дерево). Група лижників складалася з 40 (особа). Спортивний одяг видали 70 (турист). На 11 (грядка) посаджено буряки.
З.Запишіть арифметичні вирази словами.
57-24- 78-54=
 41 -39=
65 -30 =                    
 11 + 14=               
 12 : 4 =
4.    Утворіть і запишіть словосполучення, розкриваючи дужки.
1231—( клас), — ( день), — ( кімнати),
5.    Спишіть, заміняючи числа словами, і з ними утворіть складні ( 200 ) кілометровий пробіг:
( 500 ) десант, ( 4 ) річна , ( 3 )актна п'єса, ( 3000 ) глядач, ( 10 ) поверх.
6.   Диктант.
Волга - ( най ) більша річка ( Є, є ) вропи. Її довжина близько 3541 км, площа басейну в 138000 км2 більша від площі ( Ф, ф ) ранції, (І, і) талії та( В, в )еликобританії, взятих разом.
7.    Провідміняйте словосполучення збірних числівників.
Троє вікон, п'ятеро хлоп'ят, четверо олівців, дев'ятеро дітей
Дієприкметник
1.  Переписати,   вставляючи н або нн
 Згуртован(н)ий,сказан(н)ий,неоцінен(н)ий,печен(н)ий,зрізан(н)ий,пересичен(н)ий,непримирен(н)ий,з'ясован(н)ий,незрівнян(н)ий,закінчен(н)ий,запрограмован(н)ий,довершен(н)ий,написан(н)ий,спилян(н)ий,незлічен(н)ий,широчен(н)ий,принесен(н)ий,стражден(н)е,страшен(н)ий, провірен(н)ий.
2. Напишіть не-разом або окремо
 Не/ сказаний, не/ наситний, не/ вгасимий, не/ довиконаний, не/докритий,не/розроблені  питання, не/досказані  слова, не/ оцінений виступ, надто не/ уважний студент, надзвичайно не/ веселий день, не/ виконане мною завдання, не/ сказане, а написане  слово,  проблеми  не/вирішені, картина не/ намальована, не/ кований кінь, давно не/ кований кінь, не/ закінчений портрет; не/ закінчений вчасно портрет; не/ завершена справа; не/ завершена вчасно справа; сінечки не/ метені; хліб не/ замішаний; кінь не/ кований.
3. Виберіть     е, є чи й, ї у суфіксах дієприкметників.
Зачин(е, и)ний, побіл(и, е)ний, розбудж(и, е)ний, заспоко(є, ї)ний, присво(є, ї)ний, міч(е, и)ний, січ(и, е)ний, загубл(и, е)ний, простел(и, е)ний, провір(и, е)ний, закінч(и, е)ний, створ(и, е)ний, привед(и, е)ний, нездійсн(и, е)ний, незліч(е, и)ний.
Правопис прислівників
І.Напишіть прислівники, де потрібно, разом, окремо і через дефіс.
(В)цілому, (по) людськи, (в) плач, видимо (не) видимо, (кінець) кінцем, рано (по) раненьку, (без) ліку, (у)поміч, де (не) де, (до) пізна, плече (в) плече, (до) гола, день (у) день,(у) вись, як
(не) як,(по) перше, любо (дорого), (на) диво, час (від) часу, (десь) інде, (на) чисто, (на) ходу, всього (на) всього.
2. Розкрий        дужки.
(Без) права, ні (за) що, (по) совісті, (на) ходу, (на) жаль, (до) дому, (без) перестанку, (у) вись, (на) щастя, (з) року (в) рік, (під) час, (в) цілому, (по) вовчи, (до) пуття, тільки (но), (що) хвилини, зроду (віку), (по) правді, (на) диво, ні (де), пліч(о) пліч.
3.  Перепишіть,  розкриваючи дужки.
(В) горі- перлисті переливи хмар, яких нема на небесах чужини. Цілий день вітер гуде (на) дворі; (над) вечір скресає річка. (В) день пригріло сонце, почалась відлига .(У) день пекучий, наковтавшись пилу, ми спраглими устами припадали до краю дерев"яного відра.(По) полудні прийшли на місце.(На) вшпиньках підійшов вечір.
4.  Позначте    рядок, у якому всі прислівники пишуться через дефіс:
А- де (не) де, (до) вподоби, (ані) трохи, раз (у) раз. Б- ніч (у) ніч, (чим) дуж, (все) одно, (по) тихеньку. В-пліч (о) пліч, (по) латині, (на) гора, (хтозна) куди. Г-(по) нашому, (в) основному, (чим) далі, (в) нічию.
Прислівник
1.   Переписати, вставляючи Н чи НН
Невгамовн(н)о, багрян(н)о, несподіван(н)о, старан(н)о, незрівнян(н)о, невгамовн(н)о, грізн(н)о, самобутн(н)ьо, беззмін(н)о, спросон(н)я, зран(н)я, невпин(н)о, шален(н)о, щохвилин(н)о, попідвікон(н)ю, впевнен(н)о, щогодин(н)о, попідтин(н)ю, натхнен(н)о, сумлін(н)о, старан(н)о, сон(н)о, безвин(н)о, зелен(н)о, гадан(н)о.
2.    Напишіть ні, - не разом чи окремо.
Не/весело,   не/далеко,  не/зрівнянно,  не/сказанно, не/доречно,           не/доцільно,                    не/достатньо,                    ні/защо,
ні/трохи,    не/щодавно,             не/рідко,             не/ухильно,             не/добре,
не/нароком, не/забаром, не/хотя; не/весело, а сумно; не/добре, а погано, ні/де, ні/як, не/до ладу, не/до вподоби, не/до речі, не/зрозуміло.
3. Напишіть прислівники разом, окремо, через дефіс.
По/перше, з/вечора, ліво/руч, по/українському, ледве/ледве, натще/серце, раз/у/раз, щедро/щедротно, рік/у/рік, рано/вранці, без/уваги, на/чолі, день/у/день, без/ладу, де/не/де, час/від/часу, до/речі, будь/що, кінець/кінцем, на/сухо, чим/дуж, все/одно, все/рівно, з давніх/давен, хоч/не/хоч, як/не/як, будь/що/будь, казна/в/чому, якось/то.
У/двох—у/двох руках;
В/перше — в/перше вікно;
На/четверо — на/четверо козаків;
За/одно — за/одно замовлення;
На/зовсім — на/зовсім суху землю.
Прийменник
1.   Напишіть прийменники, де треба, разом, окремо, через дефіс.
(За)ради миру, (на)перекір негодам, з (по)за хат, (із)за лісу, (на)зустріч бурі, (по)серед жит, з (за)дерев, (залежно)від обставин, (з)перед носа, (по)під вікнами, (на)прикінці відпусток, з (по)під воріт, (з)над ріки, (по)за село, у (напрямку )до мене, (під)час бою, (в)наслідок чвар, (з)під коліс, (по)над хмарами, (за)для вас, з (по)між гілля.
2.  Перепишіть, розкриваючи дужки.
(При)дніпровський край, (по)новому працює він, (у) глиб росте коріння, (у) глиб боліт, з хати (на) двір поніс, з вулиці (на) двір, (по) перше і (по)друге, (зо) зла кинув, (по) щирому руку потис, ідемо (по) новому шляху, опинився (в) середині, (зі) мною поряд, ми до всіх (по) щирому, (с) початку подумай.
3. Переписати речення, знімаючи риску.
Ліг на/бік — відкликав товариша на/бік. У/куиі гною — ми росли в/купі. Струмок збігає з/гори - зорі дивляться з/гори. В/день Перемоги — ні в/день ні/вночі. З/краю села — моя хата с/краю. З/боку товаришів - став з/боку. У/середині кімнати — спинився в/середині. З/початку місяця — с/початку треба подумати. З/гори лине пісня. Мчить літак до/дому далеко.
Частка
 1. Напишіть частки, де треба, разом, окремо, через дефіс:
Сказав/би/, немов/би, як/небудь, економимо чи/мало, спотикається/що/разу, казна/що, надумав/таки, електроніка/ж, майнув тільки/що, та/ж/так, /екс/чемпіон, роздивився/таки, а все/ж/таки, експериментують з чимо/сь, отакий/то, робить/аби/як, ні/до/кого,  іди/ж/бо, пішов/аби/куди, будь/куди,чого/б/небудь, ні/скільки, стань/бо, он/куди,ген/далеко, ось/так, отак/от, от/же.
2. Перепишіть, правильно пишучи не із словами.
Не/вдаха, не/вблаганний, не/вдовзі, не/два, не/абиякий, не/безпека, не/билиця. Життя є добро, а не/зло, не/вибагливий, дорога не/далека, не/написати, не/пишучи, не/зчутися, не/здужати, не/дочути, не/чуваний ніколи, шлях не/легкий, не/здара, не/що давно, не/четвертий, не/довіра, не/слава, надворі не/холодно, не/пишу, не/думаючи, не/терпеливиться, не/славити, не/доїдати, не/задоволений зовсім, не/знаний тут, не/рабство, не/самовито, не/приязнь, нам ніщо не/страшне. І не/має маленьких людей — є лиш душ імалі.Ніхто не/має більшої любові, як той, хто душу поклала за друзів.
3.  Перепишіть, правильно пишучи не із словами. 
Ні/до/чого, ні/звідки, ні/з/ким, ні/в/кого, ні/чий, ні/нащо, ні/куди, ні/один, ні/сенітниця, ні/кчемний, ні/нащо, ні/на кого, ні/так ні/сяк, ні/яковий, ні/вроку, ні/трохи.
Написання не з частинами мови
1.  Розкрийте дужки, написавши не разом або окремо.
1. (Не) дорога, (не) абищо, (не) пекучий, (не) густо, (не) моя, (не) твоя, (не) той, (не) час, (не) любов, (не) благодійний, (не) (до) речі, (не) боязкий, а сміливий, (не) нависть, (не) начебто, (не) легко, (не) там, (не) сподіване рішення, (не) доїдає, (не) бога, (не) вістка, (не) мовля, (не) дбалий, (не) настирний, (не) вгасимий, (не) волити, (не) насидіти, (не) славити, (не) даремно, (не) дарма, (не) гайно, (не) довіра, (не) друг.
2. (Не) догляд, (не) досяжність, (не)доук, (не) до оцінений, (не) до виконаний, (не)доважувати, (не) розроблені питання,                   (не)                     доказані          слова,     (не) дооцінений вступ, надто (не) уважний студент, надзвичайно (не) веселий день, дуже (не) добрий вчинок, (не) хай, (не) вже, (не) абихто, (не) зважаючи на, він мені (не) брат, (не) співає, (не) пише, (не) малюючи, (не) високо, (не) синій, (не) такий, (не) п'ять, (не) до ладу, (не) п'ятнадцятий, (не) виконане мною завдання, (не) сказане, а написане слово, проблеми (не) вирішені, картина (не) намальована.
3. (Не) вблаганний, (не) йтрон, (не) чужий, а радій, (не) сумуючи,(не) міч, (не) записано, (не) швидко, а повільно, (не) дочитаний, (не) озорий, (не) стямитися, (не) забаром, (не) вдовзі, (не) сподіванка, (не) вміння, (не) письменний, (не) докрів'я, (не) до вподоби, (не) до ладу, (не) до смаку, (не) виконане завдання, (не) написаний лист, (не) пошита сукня, (не) ворог, а товариш, хлопець був (не) високий, вчинив (не) по- товариськи
Сполучник
1.      НАПИШІТЬ СПОЛУЧНИКИ, ДЕ ТРЕБА, РАЗОМ, ОКРЕМО, ЧЕРЕЗ ДЕФІС.
Бо /ж він орел, все /ж не розумію, а/би був хліб, цеб/то я брешу, та /ж це мій брат, якби /то так було, коли/ б то діло йшло на лад, тим/ часом як усі мовчали, як/би/ ж не він, немов /би так і треба, тому/то застерігаю, при/ тому смішний до сліз, сміх та /й/ тільки, ніби/ то навмисне, хоч/ би хто один.
2.    РОЗКРИЙТЕ ДУЖКИ.
Тим /часом, коли /ж, коли/б, тільки/що, що/ духу, що/ правда, казна/що, будь/ що, коли /б/ то, замість того/щоб, в/ міру того як, через те/що, замість того що/б, тільки/ но, але/ж, хоч/би, тому /то, за/те, та/ж. як/що, все/ж таки, бо /ж, дарма /що, так/що, ані/ж, те/ж, на /че.
3.    Спишіть, розкриваючи дужки.
На те й лихо, що/ б з тим лихом боротись. Що /б не робив, роби тільки найкраще. Загинув би, напевно, люд нещасний, як / би погасла та маленька іскра любові братньої. Як / би не крутила хуртовина, блисне промінь- крига розтає. Скорить повинні дощову ми непокірну хмару, -то/ж сіймо у ріллю нову пшеницю. Народна пісня - то /ж вона усій землі окраса. Я люблю тебе, друже, за /те, що не можу тебе не любити. Вночі все та/ж декорація світу: море, вершники, місяць.
Написання службових частин мови
Прийменники
1. Розкрити дужки.
(В) лісі, (із) за, (на) зустріч з дівчиною, (на) зустріч бурі, (з) посеред, (з)під, (у) зв 'язку з, залежно (від), по(над), по (серед), (у)тебе, (з) поміж, (на) прикінці виступу, стояти (с) краю, (з) краю лісу, (в) слід командирові,(в) наслідок, (з) заду, в (супереч), ліг (на) бік, відкликав товариша (на) бік, струмок збігає (з) гори, зорі дивляться (з) гори, (в) день Перемоги, ні (в) день ні(в)ночі.
Сполучники
1. Розкрити дужки.
Тим (часом), коли(ж), коли (б), через те (що), замість того щоб,дарма (що),задля (того) щоб, якби (то),що (б) не робив, що (б) прийшло щастя, як (би) обернути проміння у струни, що (б) жить.
Частки
Написав (би),як (небудь),казна (що),надумав (таки), все (ж) таки, отакий (то), (що) розумні (до) кого, іди (ж)бо, пішов (аби) куди, (будь) куди, чого (б) небудь, стань (бо),он (куби),тільки (но),ось (так),все (таки), отак (от),роздивився (таки), от (же), хто (небудь), (будь) на якому, (якби) ж то, (екс) президент, (ні) хто.
Вигук
І.Напишіть правильно вигуки
Ай / ай/ ай, а / а / а, ну / ну, о / го / го, агов / гов / гов, ха / ха / ха, ш/ ш/ ш, ку/ ку/, му/ у/ у, ня/ а/ ав, ф"ю /у/ у, ля/ ля, про/ бі, цить/ те, ов/ ва, ца/ бе, а/ гов, а/ гуш, ку/ ку/ рі/ ку, куд/ ку/ дак, та/ рах, будь/ ласка, до/ побачення, на/ добраніч, отим/ то й ба, їй /Богу/, їй/ бо, їй/ право.
2. Перепишіть,  розкриваючи дужки.
Ов/ ов/ ов- одзиваються збуджені гори... га/ га/ га!- повторюють в тривозі далекі верхи. Б"ється, стогне, зітхає море... Бу/ ух/! Бу/ ух/! Бу/ ух/! Куд/ ку/ дак за п"ятак, ку/ ку/ рі/ ку/ за копійку. Кру/ кру/! - лунає поклик журавлів. /На/ добраніч вам, ниви. Не жартуйте наді мною, будь ласка, і, говорячи, не мовчи. Людей і долю проклинать не варт/їй/ Богу.
3. Поставте    розділові знаки при вигуках.
Гей ударимо в струни, браття, в золотії. Тут чисто, ясно, весело ох як весело. Оживляєм гори, води, вибудовуєм заводи, ростимо ж ми гей. Ай як тут гарно. О сонце ласкаве, о сонце ясне! У нашій країні життя весняне. О Батьківщино в світі ти одна. Ой як воно несе. Ех і життя ж буде колись. О чарівнице- природо, нащо ти мене вбиваєш своїм чаром? Ах які вишневі ті світанки, наче птиці ходять по землі. Ой яка вона гарна сьогодні! Раптом, немов біля самісінького вуха, зненацька Кар- р кар- р.
Односкладні речення
1. Визначте тип односкладного речення.
1.Учітеся, брати мої, думайте, читайте! І чужого научайтесь, й свого не цурайтесь. Поділять тебе, земле, ой поділять. Не брудни криниці, бо схочеш водиці. Це ж треба так привітати гостя. Осінь, осінь. Шум осик. Виточу, вигострю зброю іскристу скільки дістане снаги мені й хисту. Весною в селі встають рано. На чужому горі зі своїм зустрінешся. Щоб наші людські клопоти збагнути, то треба справді вирости не в лісі. От і перехрестя доріг.
      2.   Візьму собі твою співочу душу, а серденько словами зачарую.
Коли в'яне зелена трава, тоді клепають коси. Зневажиш себе — зневажить світ тебе. В степу пахло медами й кавуновим огудинням. І ось дощі осінніх сліз, і самота, і згасла ватра. Не зневажай душі своєї цвіту. Либонь і правду  кажуть про гуцула, що його земля отецька пригорнула, свою снагу дала. Дружину бери не на рік, а на вік. Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину.
3.  Не дивися так привітно, яблунево-цвітно. Не милуй мене шовково, ясно-соколово. Свій розум май і людей питай. Чи ж не трапляється часом на полі гострим серпом поранити руку?
На пагорбі зеленім біла хата. За хліб і сіль, що маєм від народу, віддаємо кров гарячу, а не воду. Коли лежиш в полі, лицем до неба і вслухаєшся в многоголосу тишу полів, то помічаємо, що в ній щось є не земне, а небесне.
4.3робити синтаксичний розбір односкладного речення. Куди не глянь, скрізь розвернулося, розпустилося, зацвіло пишним цвітом. Надворі весна вповні. Учителя і дерево пізнають по плодах. Друзів і тисячі мало, ворога й одного багато. Не можна любити народів других, якщо ти не любишсвою Україну.
Порівняльні звороти
Перепишіть, де треба, виділіть комами порівняльні звороти
1. Білі коні зими десь летять як громи б'ють об землю копитами дзвінко. Як майстер чіткої музичної будови вірша Грінченко зробив багато перекладів. Минають дні одноманітні скрипучі як тяжке ярмо а ми і в червні як у квітні чудес не явлених ждемо. Щастя й гілку молоду дай же дай любов моя Зоримо світ пройти як стежку в саду. Сашко так натренував, м'язи рук що вони в нього як у спортсмена. Людське життя... Воно як свічка: дмухнув вітер, і —згасла. Серце як птаха на вітрі.
2.   Кажуть юність нерозсудлива й тривожна кажуть юність мов жар-птиця золота. Це явище треба розглядати як особливий випадок. Правда носити й молотити доводилось у людей, бо свого поля було як кіт наплакав. Учись — на старість буде як нахідка. Дівчина як дівчина — гарна, скромна, розумна. Не пізніше як через два дні роботу треба закінчити. А з неба місяць так і сяє; і над водою і над гаєм кругом як в усі все мовчить. Зорі, темряви погляди ясні! То лагідні як очі дівочі, то палкії мов світла прекрасні.
3.   Одна зірка палає мов пломінь білі хмари круг неї мов гори. Радісна, тиха надія мов квітка лілеї розквітла. Зник він як мрія, як срібний туман проти сонця. Світла думка наче блискавиця немов зоря досвітня у темниці горіла гордо так. Весна ще так ніколи не співала як водою, коники з-під ніг як бризки. Після довгого як море літнього дня все на світі ніби потомилось. І сонце ніби знехотя йшло на відпочинок. У дячихи ніс як ключка, очі, витрішкуваті як у сови: брови як пацюки: а морда наче сажею обмазана.
Відокремлення додатків
1.Знайдіть відокремлені додатки і виділіть їх комами. 
Старий зараз ніякої роботи не знає окрім пасіки. Всі за винятком Бойчука здивовано дивилися на шкіпера. Ні на яку іншу птицю крім качок у Тихона не підіймалася рука. Густі непрохідні ліси закривали весь простір окрім високих полонин. На світі все знайдеш крім рідної матері. Крім того для нашої служби просто необхідні і такі природні дані як спостережливість кмітливість витримка.
2.  Співають   усі за винятком Ліни Яцуби дочки майора- відставника яка в їхній школі не так давно. Крім військових прибуло чимало цивільних людей. Не знаю чому але мати моя завжди вболівала над долею наймичок убогих дівчат особливо тих що виходять заміж у чужу сторону. Пахне грибами й медом вогкістю пахне тією що опріч назви осінь немає імені їй. Для написання реферату треба використати всю літературу з цього питання включаючи навіть газетні статті. На його дворі замість похилої хатини стояв веселий будинок.
3.  У     тих передачах велике значення надавалося і художнім творам про партизанів зокрема оповіданням О.Довженка і Ю.Яновського. Одарка нічого не бачила крім отих швидких струмків нічого не чула крім їхнього лопотання. Він розхвилювався і голос його щирим відгуком забринів у селянських серцях особливо в серцях молоді.
Уточнюючі члени речення
1.  Знайдіть відокремлені уточнюючі члени речення і виділіть їх комами.
Коло самого дому під вікнами росли кущі жовтої акації. Там за річкою сплелися парубочі дзвінкі голосі. Згори з міста текли до води запахи вечірніх лип. Рано за холоду з росою добре жати .Над оболонню висять низько білі аж прозорі хмари. Під синім склепінням високого неба розкинувся широкий аж до самого обрію степ. Ми школярі набираємо взимку свіжих знань у голову.
Там далеко на Вкраїні сяє сонечко ясне. У нас на Волині найбільші й мабуть наймальовничіші озера. Десь далеко за темною смугою лісу обізвався грім. Під липою над самим джерелом стояв чотиригранний камінь. Там за горами вже давно день і сяє сонце а тут на дні міжгір’я ще ніч. Далеко внизу біля самих кущів верболозу п’яно гойдали головами соняшники. І сьогодні в цей вечір іскристий не забудь слів моїх.
 Щастя художника щастя його   народу   найпростіші елементи себе. Більшість особливо веселу розвагу. Квіти невіддільне  Від  розумом на навіть    саму молодь вбачали в поїздці до села особливо пальми й аспарагуси відразу.
Відокремлені прикладки
І.Знайдіть відокремлені прикладки і виділіть їх комами або тире.
Солов’ї нічні товариші мої у сад злетілись до вікна. Палкий патріот і переконаний співець дружби народів П.Г.Тичина з ніжністю говорить і про Горького і про Коцюбинського. Ягід навколо особливо дикої малини була сила-силенна. За шофера ми поставили тракториста Серьогу на прізвище Півень. Встає над землею людина господар своєї землі. Дивлячись на людей усміхався і мій батько великий добрий чоловік. Я полководець миру сонце несу у жмені. Бодай кати їх постинали отих царів катів людських.
 Посередині кімнати застеленої вузенькими доріжками та килимами стояв на тоненьких фігурних ніжках круглий стіл. Зі стелі звисала велика парцелянова лампа подарована молодим у день їхнього весілля. Виїхали на рівну обсаджену молодими стрункими тополями Лубенську вулицю що вела до центру. В саду вже снують по доріжках усипаних піском поодинокі пари.
А в просторих покоях темних мохом засланих зеленими вітами прикрашених світлими візерунками    позолочених сама королівна стояла. А на підлозі слалися шовковії мохи квітами й травами помережані вузенькими смужками баламутили прозорі струмочки. Здається у затінку каштана ви побачите Довженка замисленого срібноголового ясночолого. Усе це органічно перепліталося в нього створюючи власний стиль неповторний і прекрасний. Димок від розкладених на землі вогнищ прозорими струмочками здіймався до неба.
Відокремлені обставини
Перепишіть, відокремлюючи комами обставини.
Під вітром вгинаючи лінії прості повис нерухомий за вікнами дощ. Вони стояли мовчазні вдивляючись в далеке минуле своє і своїх батьків і линучи думкою в майбутнє. З людиною буває часто так, що добре знаючи колишнього події вона сучасності ні в зуб не розуміє. Троянці в човни посідавши і швидко їх поодпихавши по вітру гарно попливли. Літак помалу рушив з місця і пружно погойдуючись на товстих шинах коліс поїхав по зеленому полю.
Знайдіть відокремлені обставини і виділіть їх комами.
Грає сонце промінцями, білий сніг стає струмками, і співаючи струмки шлях знаходять до ріки. Виблискувала в лузі річка і звиваючись губилася в зелених шатах гаю. Блакитний час прикинувшись водою тече в піщаних берегах. Сонях дістав із грудей золотаве, задимлене серце і закохавшись у ластівку ластівці віддає. Хлопчики сиділи на крутому березі звісивши ноги і стежачи за вудочками вели тиху розмову. На кладці обнявшись стояли дві дівчини і забувши про все на світі виводили стару сумовиту пісню.
       Спишіть речення, поставивши розділові знаки.
Не сіявши не оравши не буде жито родити. Луги струшуючи срібну росу розляглися співами своїх соловейків. Підеш собі зажурившись гаєм по долині. Я охоплюю обома руками березу притуляючись до неї вухом.
Відокремлені означення 
1.Знайдіть відокремлені означення і виділіть їх комами.
Дніпро! Ти тихо в день ясний пливеш заглиблений в минуле. Він стояв на кормі з веслом суворий і красивий і дивився вперед поверх нас. Розтривожений він до самого ранку не склепив очей. Рука засмагла від роботи нам сіє благодатний мир. Досвітні огні переможні урочі прорізали темряву ночі. Батькові руки важкі загорілі лежать на колінах у плетиві жил.
       Сповнений любові я їду по вулиці вузькій. Він стоїть на мурі юний і прекрасний і кладе цеглини зводить дім новий. Налита сонцем і вітрами хлюпоче веслами весна. Ми стежками підемо ясними по залитих весною полях. Поля пробуджені сонцем від зимового сну злегка парували. На галявину вискакує з гущини сарна і зачарована чудовим концертом зупиняється. Причаїлися гори заворожені красою ніколи не бачених степів. Сполоханий світлом хижак звів голову й пильно дивився у віконце.
Потім на ґанок зійшов дід весь білий як кужіль прядива. Нарешті сніг закружляв лапатий і сріблястий. Теплі й ніжні вони ховали у собі позолочену сонцем воду. То сполошена несподіваною перервою в грі бігла сюди ворожа команда. Маленька кругленька швидка й жвава одягнена в зелене вбрання між високим зеленим житом вона здавалася русалкою. Діла мої буденні і великі відкриті перед людством. З путі далекої вернувся машиніст укритий порохом увесь пропахлий димом.
Складносурядне речення
1.   Поставте,   де потрібно, розділові знаки в складносурядних реченнях.
Річка широка та глибока а вода синя та чиста і котиться виблискуючи та шумуючи. Дмухнув вітер понад ставом і сліду не стало. Десь спереду гукнув паровоз і здригнулись вагони. Хай квітне наша Україна і йде весна. Ще квітнуть зорі і в діброві зозулі ще не одцвіли. І серцю дано не бідніти і думам не дано всихать. Зима прийде і серця не обманить. Біліє хата і світлішає земля. Запахла осінь в'ялим тютюном та яблуками та тонким туманом і свіжі айстри над піском рум'яним зоріють над одчиненим вікном.
 Прийде гроза і одшумить весни пахуча злива і вітер в сад лише на мить заскочить боязливо. Дихнув вітерець і ожив стародавній той город. Багато міг би розказати вітер але у вітру голос пересох. А мати не прийшла на бій випроводжати і серце іноді невільно защемить. Минулася буря і сонце засяяло. Чужих два слова в пісні буде і пісня вся тоді чужа! Свій меч історія підносить і долу падає ярмо.
      Хай наше слово не вмирає і наша правда хай живе. В повітрі дощ і гречка пахне тепло немов розлився бурштиновий мед. Вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій. Тільки невсипуще море бухає десь здалеку та зорі тремтять в нічній прохолоді. Дуби гойдались і тремтіли клени вгорнувши небо в стомлені гілки. А перед заходом ще дужче гріє сонце й цілує даль степів ще гарячіш воно.  
 Складнопідрядне речення







1. Поставте розділові знаки у складнопідрядних реченнях з підрядними з'ясувальними, встановіть головну і підрядну частини.
Соломія з тихим смутком дивилася на Остапа й чула як по її виду котилась сльоза за сльозою. Чи знаєте ви як розгарячілі бійці здобувши перемогу в жорстокій січі виходять з атаки? Демид повернувшись додому і не помітив що книжки зникли. Всім хотілося побачити на власні очі як злетить у повітря заклята скеля.
2. Визначте види обставинних складнопідрядних речень, поставивши розділові знаки.
Коли почалася Велика Вітчизняна війна Безбородько попросився на бойовий корабель. Напружено прислухаючись він дивився поперед себе туди відкіля вилетіли чайки. Видимо обстановка на фронті була складною тому що ні старих ні молодих у військкоматі не затримували ані зайву хвилину. Рубка на шхуні була така маленька що в ній разом могли спати тільки двоє. Як без раннього світання день не піде по ролях так без першого навчання до наук закритий шлях. Хоч тепло ще та осінь вже підходить жартома.
Речення з однорідною, неоднорідною і послідовною підрядністю Однорідна підрядність
Визначте кількість частин і порядок їх розміщення.
а)  Спишіть, ставлячи розділові знаки
б)  Накресліть схеми.    
І не добереш чи то каганчик пригасає у вікні рідної хати а чи далека зоря увіходить у хмару над принишклим містом. На березі хвилястої Десни де білі піски й дерева зелені де слід віків одкопували вчені стояло місто оповите в сни. І то нічого що чигали круки що проминуло так багато літ. Та хіба вбережеться людина коли вона здорова й молода коли про хвороби й думати ніколи за справами і метушнею. Професор спитав Марка чи той давно плаває на "Колумбі" чи ще де плавав, хто він і звідкіля.
Неоднорідна підрядність
2. Спишіть, ставлячи розділові знаки. Визначте кількість частин і порядок їх розміщення. Накресліть схеми.
З цікавістю оглядали молодого вчителя який кажуть любить бавитися з малечею дивувалися що у нього в руках не було ані журналу, ані конспектів, навіть підручника. Хто не
бачив тебе рідний краю той не знає на що здатна і чим багата наша рідна природа. Треба глибоко розуміти що мова тільки та невичерпно багата й гарна яка виплекана рідним народом яка живиться із народних джерел що ніколи не замулюються. Те що наймити поралися біля худоби наймички доїли корів а інші пололи город аж ніяк не порушувало тих чар якими я був сповнений з самого ранку.
Послідовна підрядність
3. Вона пригадує як вони колишні студенти під керівництвом
професора робили цікаві досліди над деревами що вже відживали свій вік. Кажуть що там де побуваєш лишається частка твого серця. Мені здавалося що я вже випробував усе що тільки можна було. Грицько так замріявся що й забув де він є. І кожний з нас те знав що слави нам не буде ні пам'яті в людей за сей кривавий труд що аж тоді підуть по сій дорозі люди як ми проб'єм її та вирівняєм всюди, як наші кості тут під нею зогниють.
Речення з сурядністю і підрядністю
1.   Спишіть речення, ставлячи розділові знаки. Накресліть схеми речень.
І марили айстри в розкішнім півсні про трави шовкові про сонячні дні і в мріях ввижалась їм казка ясна де квіти не в'януть де вічна краса. Він зараз відступить бо такий наказ а роки залишаться за лінією фронту. Вітру в бухті майже не відчувалося і рибалки веслували щоб швидше підійти до пристані. Мені хотілось відповісти що розумію що я завжди любив ці вірші але й слово не мовив бо збагнув що для Віктора ці вірші важили значно більше що вони супроводжували його завжди що він бачив у них щось таке чого можливо мені не побачити.
 Всі мовчали і Демид ясно відчув як цим людям хочеться назвати його солдатом як жаліли вони юнака і справді захоплювалися силою його бажання. Злива яка почалася ще вдосвіта перешкодила нам виїхати на станцію вранці а на вечірній поїзд можна їхати й по обіді. Те сонце що вже впало за обрії запалило хмари й вони догоряли на овиді де небо зіткалося з землею в одну тугу запону. Скрізь хороша ця молода пора року а в південному приморському місті вона така розкішна що й передати не можна.
 Тихо в садку тихо в місті бо пізня година. Коли я смуток свій на струни клала з'явилась ціла зграя красних мрій веселкою моя надія грала далеко линув думок легкий рій.. Коли почувся вигук бабуся так і присіла а вони підвели голови і глянули один одному у вічі. Якби мої думи німії та піснею стали без слова тоді б вони більше сказали ніж вся оця довга розмова. Ніколи я не знав що малюки вітаючи нас помахом руки коли наш поїзд між полями лине дарують неоціненні нам перлини які ревниво треба берегти.
Безсполучникові речення
1.  Поставте, де потрібно, розділові знаки.
Хмари пливли низько над землею можна було сподіватися дощу. Прокотився грім з розгоном грають блискавок шаблі пахне морем і озоном від притихлої землі. Оксані радість мати одрізала з полотна хустку а порошком пофарбувала в червоний колір. Мені здається твої очі в мою душу світять з вишини. І пригадалося йому дитинство над водами хиляться лози лелека пливе в висоті. Так і в поезії так і в житті людському крізь порох труд і піт крізь сумніви і втому ми здобуваємо свою височину.
 Переконатися пора зробиш зло не жди добра. Поглянь у себе море там вирує Забудеш рідний край тоді твій корінь всохне, вселюдське замовчиш обчухраниі зростеш. Махнула осінь в ліси вони зацвіли пурпуровими сірими та жовтим: фарбами. Вдарив революціонер захитався світ. Гляне холодною водою обіллє Старий присувається до вікна зазира всередину й бачить у хаті за столом сидят гості. Бери до серця і затям душа творця не переквітне. Оглянувся в порту вж кипить бій. Посієш вчасно вродить пшениця рясно.
Пам'ятайте серцем наша мова пісня. Зникає мова зникає нація. Хай оживає істина стара людина починається з добра. Повіяв вітер по долині пішла дібровою луна. Книги морська глибина хто в них пірне аж до дна той хоч і труду мав досить дивнії перли виносить. Не бійтесь заглядати у словник це пишний яр а не сумне провалля. З добрим поживеш добро переймеш.
Речення з різними видами зв’язку
1.   Поставте, де треба, розділові знаки.
Одні бджоли мов крихітки сонця несли у вулики першу поживу з ліщини другі збиралися в громади і добре гудіння здавалося погойдувало ліс і оту хатку що в середині пахла цвітом і медом а зісподу обзивалася неспокоєм джерельце. Як Маруся не допитувалася що трапилася з Гонтарем в якому він стані відповісти їй ніхто не міг того лікаря що приймав його вже не було а сестра чергувала недосвідчена. Тільки коли ми вийшли з села я згадав що в мене не в порядку валянок на підошві проти великого пальця з'явилася маленька дірочка і туди потроху набивався сніг.
      Але підводному човну байдуже що робиться на поверхні сяє сонце чи стоїть глупа ніч, котяться важкі хвилі чи лежить мертвий штиль. Лейтенант з'ясував завдання і сказав що мабуть доведеться зробити так ми пройдемо в розташування ворога знайдемо телефонну лінію переріжемо дріт і чекатимемо поки хтось прийде ремонтувати.
 Примкнувши вії стоїть у задумі осінній ранок прислухається як у садах гупають яблука як на річці у луках тривожиться перелітна птиця. Перед нами оживали неозорі лани нам вчувався спів жайворонка і здавалося що ми чуємо пахощі степових трав. Але дивно на судні не було й прапора який би вказував на державну приналежність. Вже потім у госпіталі Іван здогадався що сталося ще один снаряд влучив у танк попав у бойовий запал.